Przyczyny przewlekłego zmęczenia i osłabienia organizmu.
Stres, przepracowanie i zmęczenie prowadzą do osłabienia organizmu. Jednak czasem przyczyną tego, że „zwalniamy obroty” jest po prostu niedobór magnezu. Jego brak sprawia, że nie mamy siły podnieść się z łóżka, jesteśmy senni, boli nas głowa, a podjęcie aktywności staje się wyzwaniem nie do pokonania. Jak pokonać niedobór tego składnika i przywrócić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie?
Jeśli dekoncentracja i brak chęci do podejmowania aktywności zdarzają Ci się raz na jakiś czas, nie musisz się martwić. Tak zachowuje się przemęczony organizm, zmuszony do większej mobilizacji lub narażony na duży stres. Czasem osłabienie wskazuje na infekcję, anemię, ciążę, ale też na przykład na niedobór magnezu1. Jak rozpoznać tę ostatnią przyczynę? Na co zwrócić uwagę i jak uzupełnić niedobór magnezu?
Osłabienie organizmu – objawy
Pierwsze symptomy osłabienia organizmu są trudne do zauważenia, ponieważ każdy z nas odczuwa zmęczenie raz na jakiś czas. Jednak jeśli taki stan zaczyna towarzyszyć nam na stałe, powinniśmy się zaniepokoić. Objaw, który na pewno powinien wzbudzić naszą czujność to stan przewlekłego zmęczenia, który nie mija ani po drzemce, ani po odpoczynku. Wówczas, mimo zalecanych 8 godzin snu wciąż możemy czuć się senni. Inne symptomy, jakie warto wziąć pod lupę to pogorszenie nastroju, problemy z koncentracją i pojawiające się w ich wyniku uczucie rozdrażnienia i apatii. Działania, które były traktowane jako wyzwania, nagle zaczynają jawić się jako problemy. Pojawiają się bóle, zawroty głowy i obniżona temperatura ciała.
Nie wszystkie objawy muszą występować w tym samym czasie. Wpływ na ich pojawianie się ma również pora roku. O symptomach osłabienia trzeba poinformować lekarza, który zazwyczaj kieruje pacjenta na podstawowe badania krwi.
Osłabienie organizmu – przyczyny
Nie zawsze przyczyną osłabienia jest choroba, może być ono spowodowanem.in.niedoborem magnezu. Ale też ciążą2, przewlekłym stresem, przepracowaniem, odchudzaniem, stosowaniem niewłaściwej diety i brakiem snu. Osłabienie organizmu też bywa pierwszym objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli towarzyszą mu zawroty głowy, podwyższone tętno, wypadanie włosów, bladość cery i ogólne uczucie rozbicia – być może powodem jest anemia, czyli niedokrwistość.
Silne osłabienie organizmu może także wskazywać na poważne choroby, w tym nowotworowe. Przyczyną bywa też depresja, problemy z tarczycą, cukrzyca czy nietolerancje pokarmowe. Jeśli dodatkowo występują objawy niewydolności krążenia, jak duszność i obrzęk kończyn, istnieje podejrzenie udaru mózgu, zawału lub niedokrwienia tętniczego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę.
Zespół przewlekłego zmęczenia
Jeśli uczucie chronicznego zmęczenia trwa dłużej niż pół roku, towarzyszą mu bóle głowy i mięśni, utrata wagi, kłopoty z pamięcią i koncentracją, złe samopoczucie i ciągła apatia – możemy mówić o zespole przewlekłego zmęczenia (CFS). Mogą wystąpić również zaburzenia mowy, niedowłady, ból gardła czy gorączka. Charakterystyczne jest również to, że chory odczuwa większą bezsilność o poranku niż wieczorem.
Na CFS narażone są zwłaszcza osoby aktywne zawodowo, którym towarzyszy duży stres, żyjące w pośpiechu. Zazwyczaj odżywiają się nieregularnie, śpią za mało i nie mają czasu na efektywny odpoczynek. Z zespołem przewlekłego zmęczenia zmagają się częściej kobiety niż mężczyźni. Problem jest duży, doczekał się nawet swojego dnia w kalendarzu – 12 maja obchodzimy Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Autoimmunologicznych. Jeśli objawy CFS nie znikają, pacjentowi potrzebna jest pomoc specjalisty.
Jak leczyć osłabienie organizmu?
Pacjent, który odczuwa objawy osłabienia organizmu, bezwzględnie powinien skontaktować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu, specjalista zapewne zleci wykonanie podstawowych badań krwi i moczu. Po przeanalizowaniu wyników lekarz będzie w stanie stwierdzić, co miało wpływ na osłabienie organizmu i ustali odpowiednie leczenie. Prawdopodobnie zaleci zmianę stylu życia i nawyków żywieniowych, odpoczynek i wprowadzenie aktywności fizycznej. Być może niezbędne będzie uzupełnienie diety w magnez.
Niedobór magnezu a osłabienie organizmu
Magnez ma w naszym organizmie do spełnienia bardzo ważną rolę. Stanowi istotny element wielu procesów komórkowych, przeciwdziała tworzeniu się płytek miażdżycowych, wpływa na działanie układu immunologicznego i bierze udział w metabolizmie kości. Zwany jest pierwiastkiem życia. Jego niedobór może powodować przemęczenie organizmu, ból mięśni, stany lękowe, skurcze oraz problemy z sercem.
Dobowe zapotrzebowanie na magnez wynosi około 300–400 mg, przy czym zwiększa się w czasie wysiłku fizycznego, z powodu silnego stresu, w czasie ciąży i w okresie karmienia. Prawidłowe stężenie magnezu we krwi wynosi 0,65–1,25 mmol/L3.
Aby ustalić właściwe dawkowanie magnezu, warto skontaktować się z lekarzem. Specjalista może zalecić zwiększenie dawki kobietom wkraczających w okres menopauzy lub osobom obarczonym ryzykiem osteoporozy. Na niedobór magnezu narażone są także przyszłe mamy i osoby, które stosują diety odchudzające. Magnezu może też brakować osobom bardzo aktywnym, żyjącym w dużym stresie, a także… prowadzącym wzmożoną aktywność seksualną. Do niedoboru tego pierwiastka mogą doprowadzić przewlekłe biegunki, spożywanie nadmiernej ilości kawy, która wypłukuje magnez z organizmu, a także przyjmowanie moczopędnych leków. Bardzo ważna jest suplementacja magnezu u osób starszych, ponieważ jego niedobór powoduje przedwczesne starzenie się kości, bolesne skurcze różnych partii ciała i tworzenie się zakrzepów. Dobrze przyswajalne związki magnezu przeciwdziałają rozwojowi wielu chorób przewlekłych i opóźniają procesy starzenia. Gdzie ich szukać?
Magnez – źródła i działanie
Wyniki badań wskazują, że dieta większości osób nie zawiera wystarczającej ilości pokarmów bogatych w magnez3. Aby uzupełnić jego poziom w organizmie, warto zadbać o wzbogacenie swojego menu w ten pierwiastek. Źródłem magnezu są rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, tofu, czekolada, gryka, orzechy, otręby pszenne, siemię lniane czy drożdże4. Warto stosować sprawdzone i dobre jakościowo leki. Najbardziej skuteczne są preparaty zawierające magnez z dodatkiem witaminy B6. Takie połączenie zapewnia Filomag B6 – lek, który skutecznie uzupełni niedobory tego pierwiastka. Produkt dostępny jest bez recepty, a jego stosowanie – w połączeniu z odpoczynkiem i właściwą dietą – może pomóc uporać się z osłabieniem organizmu.
Żródło:
- Linda B. White, Steven Foster, Ziołowa apteka domowa
- Roma Rokicka – Milewska, Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie
- Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka
- Ulf Böhmig, Nasze Zdrowie, Poradnik dla całej rodziny