Jakie funkcje pełni w organizmie magnez?

Jakie funkcje pełni w organizmie magnez?

Magnez jest absolutnie niezbędny dla zdrowego funkcjonowania organizmu, ponieważ bierze udział w ponad 300 procesach zachodzących w ciele. Niestety – eksperci szacują, że nawet połowa dorosłych cierpi na niedobór tego minerału. Osoby, które spożywają mniej niż zalecana ilość magnezu, są bardziej narażone na wystąpienie raka, cukrzycy, chorób serca i osteoporozy.

Dlaczego magnez jest tak istotny?

Magnez to niezwykle wszechstronny i cenny minerał, który spełnia różnorodne funkcje i jest wykorzystywany przez organizm w wielu procesach, w tym1:

  • przyczynia się do spokojnego, głębokiego snu,
  • wspiera dobre samopoczucie,
  • stabilizuje emocje i wpływa na zdrowie psychiczne,
  • przyspiesza regenerację mięśni,
  • wspiera syntezę białek i enzymów ważnych dla układu pokarmowego,
  • pomaga zredukować stres i podwyższony poziom kortyzolu,
  • warunkuje prawidłową pracę mięśni i stawów,
  • bierze udział w produkcji energii.

Magnez odgrywa również rolę w aktywnym transporcie jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe. Z tego powodu jest ważny dla przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni i prawidłowego rytmu serca.

Korzyści z przyjmowania magnezu

Źródła magnezu obejmują wiele różnych pokarmów, takich jak ciemnolistne warzywa, orzechy, nasiona, ryby, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, suszone owoce i gorzka czekolada. Jednak pomimo tak pozornie łatwego dostępu do tego minerału, większość osób cierpi na niedobór magnezu. Dlatego też skutecznym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po leki z magnezem, których spożywanie może przynieść następujące korzyści2:

  • Zwiększona energia

    Magnez aktywuje w organizmie trójfosforan adenozyny (ATP), który pomaga wytwarzać energię w organizmie.
  • Lepszy sen

    Niedobór magnezu jest czasami przyczyną bezsenności i problemów ze snem. Przyjmowanie leku może pomóc rozluźnić mięśnie i wyciszyć umysł. Dzieje się tak, ponieważ magnez jest niezbędny do regulacji hormonów, w tym do uwalniania serotoniny, a także pozwala szybciej wejść w fazę głębokiego snu.
  • Zmniejszone bóle mięśni

    Jeśli odczuwa się bóle lub skurcze mięśni, lek z magnezem może pomóc w ich redukowaniu – minerał ten odgrywa istotną rolę w przesyłaniu sygnałów w układzie nerwowym. Magnez jest istotny także dla prawidłowego krążenia krwi i działania neuroprzekaźników, dlatego może pomóc kontrolować ból poprzez aktywowanie hormonów zmniejszających jego odczuwanie i zwężanie naczyń krwionośnych.
  • Poprawa zdrowia serca

    Większość magnezu w organizmie jest przechowywana w lewej komorze serca. Wraz z wapniem te dwa składniki są jednymi z najważniejszych elementów, które wpływają na regulowanie ciśnienia krwi.
  • Lepsze trawienie

    Magnez rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego, w tym ścianę jelita, co poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm, a także równoważy kwas żołądkowy.

Dlaczego tak wiele osób ma niedobór magnezu?

Czynniki związane ze stylem życia, takie jak nadmierne spożywanie alkoholu, podwyższony poziom stresu i dieta uboga w warzywa, przyczyniają się do niedoboru magnezu. Dodatkowo takie grupy jak kobiety po menopauzie, osoby starsze, przepracowujące się lub bardzo aktywne fizycznie są częściej narażone na jego niedobry3. Inne okoliczności, które mogą prowadzić do niedoborów magnezu, to m.in.:

  • Karmienie piersią i ciąża – w tym szczególnym czasie zapotrzebowanie na magnez jest większe.
  • Biegunka – może prowadzić do zaburzenia równowagi elektrolitów. Osoby z podobnymi schorzeniami, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna, są bardziej podatne na hipomagnezemię.
  • Wiek – wchłanianie magnezu staje się utrudnione w kolejnych latach życia.
  • Cukrzyca – wysoki poziom glukozy w nerkach może powodować wydalanie większej ilości magnezu przez organizm. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest zagrażającym życiu powikłaniem cukrzycy i może obniżać poziom magnezu.
  • Niewydolność narządów – niewłaściwe funkcjonowanie organów, zwłaszcza nerek, może powodować wydalanie przez organizm zbyt dużej ilości magnezu.

Należy pamiętać o tym, że niedobory mogą pojawić się także u najmłodszych oraz u nastolatków. Magnez dla dzieci w postaci leków warto podawać profilaktycznie lub po wystąpieniu pierwszych objawów, takich jak np. drżenie powiek czy trudności z zasypianiem.

Co wybrać – lek czy suplement?

Jeśli możliwy jest wybór między lekami a suplementami, to zawsze warto wybrać te pierwsze. Leki z magnezem przechodzą liczne testy kliniczne, zanim zostaną udostępnione na rynku. Badania te muszą udowodnić, że medykamenty są bezpieczne i działają zgodnie z twierdzeniami producenta. Suplementy z kolei nie muszą być testowane i mogą być traktowane jedynie jako produkty przyjmowane doustnie w celu uzupełnienia diety.

Żródło:

  1. Szymczyk H., Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, Farmacja Współczesna, Tom 9, 2016.
  2. Wiciński M., Kościński B., Malinowski B., Długi K., Ozorowski M., Pawlak-Osińska K., Wpływ doustnej suplementacji magnezu na kondycję psychofizyczną, Forum Medycyny Rodzinnej, Tom 13, 2019.
  3. Mierzyńska A., Suplementacja magnezem i witaminami z grupy B a styl życia osób dorosłych w Polsce, Uniwersytet Jagielloński – Wydział Nauk o Zdrowiu, Kraków 2015.