Magnez dla dzieci – kiedy potrzebne jest dostarczenie organizmowi dodatkowej dawki.

Magnez dla dzieci – kiedy potrzebne jest dostarczenie organizmowi dodatkowej dawki.

Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe i szybko się męczy? Być może brakuje mu magnezu. To pierwiastek niezbędny w rozwoju malucha. Warto wiedzieć, jak magnez wpływa na funkcjonowanie młodego organizmu, ponieważ skutki jego niedoboru mogą być bardzo dotkliwe.

Dzieciom bardzo często brakuje magnezu. Na obniżenie poziomu tego pierwiastka mogą wpłynąć takie czynniki, jak spożywanie wysoko przetworzonej żywności, znaczny wysiłek intelektualny i fizyczny, ale też silny stres, który przyczynia się do słabszego przyswajania i szybszego wydalania magnezu1. Często jego stężenie spada także podczas infekcji.

Rola magnezu w organizmie dziecka

Magnez jest pierwiastkiem warunkującym prawidłowy rozwój dziecka. Wpływa na rozwój układu nerwowego i odpornościowego, co jest szczególnie ważne dla dzieci przebywających w grupie rówieśniczej. Wspomaga pracę mięśni, jest także budulcem zębów i kości, co ma znaczenie dla stanu zdrowia. Stanowi czynnik wzrostu, poprawia procesy myślowe – zapamiętywanie i uczenie się. Znane są też jego właściwości uspokajające. Brak magnezu powoduje w organizmie szereg niekorzystnych zjawisk, które mogą doprowadzić do wielu poważnych schorzeń2.

Czy mojemu dziecku brakuje magnezu – objawy niedoboru

Pierwszym objawem niedoboru magnezu u dziecka może być uczucie znużenia. Niewykluczone, że pojawią się trudności z zapamiętywaniem, problemy z nauką i koncentracją. O zbyt niskim stężeniu tego pierwiastka w organizmie mogą też świadczyć agresywne zachowanie, uczucie niepokoju, wahania nastroju, trudności z zasypianiem, a niekiedy nawet bezsenność. Kiedy dziecku brakuje magnezu, może odczuwać bolesne skurcze łydek. Jeśli stężenie magnezu we krwi spadnie poniżej 0,65 mmol/L możemy mówić o hipomagnezemii. Jak więc zadbać o to, aby dostarczać dziecku odpowiednią ilość magnezu?

Źródła magnezu – gdzie go znaleźć?

Kluczem do utrzymania prawidłowego poziomu magnezu jest zbilansowana dieta, oparta na produktach wysokowartościowych, pełnoziarnistych, nieprzetworzonych. Magnez znajdziemy w pieczywie razowym, zbożach, kiełkach pszenicy, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, orzechach, pestkach dyni, w warzywach zielonych (szpinak) i strączkowych (fasolka, groszek), a także w czekoladzie. Warto słodkie przekąski zastąpić np. suszonymi owocami, rodzynkami czy daktylami i komponować codzienny jadłospis tak, aby każdy posiłek dostarczał wartościowych i ważnych dla pracy organizmu składników. Czasem dieta może jednak nie być wystarczająca. Wówczas z pomocą przychodzą specjalistyczne leki pozwalające dbać o odpowiedni poziom magnezu – takie jak Filomag B6.

Dawkowanie magnezu u dziecka

Wraz ze wzrostem organizmu zwiększa się jego zapotrzebowanie na magnez. Uważa się, że na przyrost każdego kilograma ciała potrzeba 300 mg magnezu, a każdego kilograma mięśni – 200 mg. Według norm Instytutu Żywności i Żywienia dobowe zapotrzebowaniu na magnez u dzieci w pierwszym roku życia wynosi od 30 do 70 miligramów. U dzieci od roku do trzech lat – 80 mg na dobę, od czterech do dziewięciu lat – 130 mg na dobę, u starszych dzieci (od dziewięciu lat wzwyż) – 240 mg na dobę3. Jeśli rodzic decyduje się na stosowanie leków, które mają na celu uzupełnienie braku magnezu, powinien skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny i skutki niedoboru magnezu

Do niedoboru magnezu prowadzi zazwyczaj nieprawidłowa dieta, uboga w surowe warzywa i owoce, a bogata w słodkie napoje gazowane i fast foody4. Do niedoborów mogą prowadzić infekcje, diety odchudzające, wymioty i biegunka, wrodzone zaburzenia metaboliczne, cukrzyca typu 1, choroby nerek czy zatrucie metalami ciężkimi, zwłaszcza ołowiem. Inne przyczyny to skażenie wody lub powietrza. Warto mieć na uwadze fakt, że większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w sytuacjach stresowych oraz przy wzmożonym wysiłku – dlatego szczególną uwagę należy zwrócić w tym zakresie na dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Brak magnezu może doprowadzić do poważnych chorób, na co więc zwrócić uwagę wybierając odpowiedni magnez dla dzieci?

Magnez dla dzieci – jaki wybrać?

W aptece można kupić preparaty dla dzieci, dzięki którym wyrównamy poziom magnezu w organizmie. Ważne, aby wybierać produkty zawierające organiczny związek magnezu, bardzo dobrze przyswajalny. Takie właściwości ma Filomag B6, który zawiera dodatkowo witaminę B6 odpowiadającą za jego lepszą przyswajalność. Lek dostępny jest bez recepty, jednak jego stosowanie powinna poprzedzić rozmowa z lekarzem – zwłaszcza, jeśli wybieramy magnez dla dzieci. Przy prawidłowym stosowaniu preparatu wyrównamy poziom magnezu, a rola tego pierwiastka w organizmie zarówno dziecka, jak i dorosłego jest nieoceniona. To najważniejszy kation, aktywujący ponad 300 enzymów5. Dodatkowo pierwiastek ten wspiera funkcjonowanie niemal całego organizmu, pomaga redukować skutki stresu i wpływa na koncentrację.

Żródło:

  1. Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka.
  2. Ulf Böhmig, Nasze Zdrowie, Poradnik dla całej rodziny.
  3. Prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja.
  4. Linda B. White, Steven Foster, Ziołowa apteka domowa. Alternatywa dla leków.
  5. Prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja.