Stres – jak skutecznie sobie z nim radzić? Poznaj kilka prostych rad!
Stres jest nieodłączną częścią współczesnego życia, jednak niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia. Kiedy jest on długotrwały, może przybierać różne formy i objawiać się atakami paniki, nadmiernym zamartwianiem się, chroniczną niestrawnością, bezsennością i kompulsywnymi zachowaniami. W efekcie ma negatywny wpływ na zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak radzić sobie ze stresem.
Osłabienie organizmu a stres
Stres dotyczy każdej osoby niezależnie od wieku, statusu i kondycji. Wpływa na całe ciało, przez co odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Do najczęstszych objawów chronicznego stresu zalicza się1:
Zaburzenia nastroju
Nadmierny stres może przerodzić się w lęk, a nawet depresję. Ma to związek z niewłaściwym działaniem neuroprzekaźników – ciągły niepokój pobudza organizm, przez co niemożliwy jest zdrowy sen i odpowiednia regeneracja.Spadek libido
Stres może nie tylko zmniejszyć libido, ale również powodować dysfunkcje seksualne. Niekiedy obejmuje to zaburzenia erekcji u mężczyzn i niepowodzenie w osiągnięciu orgazmu u kobiet.Otyłość
Jedzenie może zapewnić niektórym ludziom poczucie komfortu w chwilach stresu. Zwykle sięga się wtedy po wysoko przetworzone, pełne cukru pokarmy, które przynoszą natychmiastową ulgę, jednak przy częstym spożywaniu uniemożliwiają prowadzenie zbilansowanej diety.Spadek odporności
Osoby narażone na długotrwały stres mogą być bardziej podatne na rozwój choroby autoimmunologicznej, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów lub stwardnienie rozsiane. Związane ze stresem są również takie choroby, jak:
- astma,
- egzemy,
- choroby zapalne jelit,
- łuszczyca,
- alergie,
cukrzyca insulinozależna.Choroby serca
Stres podnosi ciśnienie krwi, a stan ten początkowo nie daje widocznych objawów lub są one na tyle niewielkie, że łatwo je zbagatelizować. Jeśli wysokie ciśnienie krwi nie jest leczone, może zacząć osłabiać serce i uszkadzać wyściółkę tętnic otaczających ten narząd, prowadząc tym samym do gromadzenia się tłuszczów i cholesterolu, a w końcu – do zwężenia naczyń krwionośnych.
Kto jest najbardziej narażony na stres?
Stres dotyczy każdej osoby – niezależnie od wieku i płci, jednak istnieją czynniki, które mogą go wzmagać, na przykład:
- nieumiejętne odpoczywanie,
- przemęczenie psychiczne lub fizyczne,
- czynniki genetyczne,
- problemy natury rodzinnej/ osobistej.
Czynnikami powodującymi stres mogą być czynniki umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne. Stres może wynikać także z przemęczenia, przetrenowania i zbytniego wyeksploatowania organizmu.
Jak sobie radzić ze stresem?
Nie istnieje jedna, skuteczna dla wszystkich metoda pozbycia się nadmiernego stresu. Należy pamiętać o tym, że jeśli jest on przewlekły, nie pozwala normalnie funkcjonować i wpływa negatywnie na samopoczucie. Warto skorzystać z pomocy specjalisty. Ograniczenie destrukcyjnego wpływu stresu na organizm jest także możliwe dzięki wprowadzeniu kilku zmian w swoim życiu2:
Zdrowy tryb życia
Eksperci przekonują, że nawet 15 minut aktywności fizycznej dziennie poprawia jakość snu i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ćwiczenia zwiększają poziom endorfin, a dobre odprowadzanie potu pomaga złagodzić napięcie. Warto ograniczyć również spożywanie używek, szczególnie alkoholu i nikotyny. Chociaż początkowo może się wydawać, że redukują one stres, to tak naprawdę nakładają na organizm kolejne obciążenia.Zarządzanie stresem
Warto nauczyć się rozpoznawać oznaki stresu, aby móc odpowiednio wcześnie podjąć działania mające na celu jego redukcję. Bóle głowy, rozstrój żołądka i niestrawność oraz problemy ze snem mogą sugerować, że czas wdrożyć techniki relaksacyjne, czy (o ile to możliwe) ograniczyć stresujące sytuacje – wziąć urlop lub poprosić o pomoc w stresujących na co dzień zadaniach. Stres może być dobrym doradcą i często pojawia się on wtedy, gdy ciało nie jest już w stanie poradzić sobie z otaczającymi trudnościami. Warto więc nie tylko wiedzieć, jak sobie z nim radzić, ale też jak go odczytywać i wykorzystać.Uzupełnienie niedoborów
Zbilansowana dieta może pomóc zwalczyć stres lub też nie dopuścić do tego, by siał on spustoszenie w organizmie. Warto jednak pamiętać o tym, że wysoki poziom stresu może być związany z niedoborami witaminy B6 i magnezu.
Związek między magnezem, witaminą B6 i stresem
Badanie przeprowadzone przez firmę Sanofi, w którym udział brało prawie 300 osób, wykazało, że przyjmowanie magnezu z witaminą B6 przyczynia się do szybkiej redukcji stresu. Aż połowa ankietowanych potwierdzała, że po dwóch miesiącach przyjmowania leków z magnezem i wprowadzeniu kilku innych zmian w trybie życia ich silny, utrudniający normalne funkcjonowanie stres, ustąpił3.
Żródło:
- Zakrzewska K., Wpływ stresu na organizm i zachowanie człowieka, Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie, Kwidzyn 2010.
- Makowska H., Poprawa R., Radzenie sobie ze stresem w procesie budowania zdrowia, Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2001.
- Yaribeygi H., The impact of stress on body function: A review, Excli, Tom 16, 2017.